İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Metaverse, Meta’nın başını yaktı! ‘Tren Enkazı’na döndü

Facebook’un ana şirketi Meta, sanal gerçekliğe büyük oranda bir yatırım yapıyor. Özellikle son zamanlarda metaverse ile ilgili attığı adımlarla adından söz ettiren şirket, sanal dünyayı hayatımızın bir parçası haline getiriyor. Ancak bu durum Meta için felakete neden olacak gibi duruyor. Bununla birlikte analistler Meta’nın durumunu ‘tren enkazı’ olarak tanımladı.

Meta, dört yılın en düşük seviyesini gördü

Meta, geçtiğimiz günlerde üç aylık gelirinde bir düşüş meydana geldiğini bildirdi. Ardından şirket, perşembe günü ise piyasa değerinin yaklaşık dörtte birini kaybetti ve yüzde 24’lük bir düşüş meydana geldi. Bu da dört yılın en düşük seviyesine geriledi. Peş peşe meydana gelen düşüşün ardından analistler Meta’nın durumunu ‘tren enkazı’ olarak tanımladı.

Yaşanan düşüşler, CEO Mark Zuckerberg’in 2021’de Facebook’un metaverse’e odaklandığını vurgulamak için adını ‘Meta’ olarak değiştirmesinden oldukça uzakta. Geçtiğimiz sonbahar zamanına baktığımızda Facebook’un yükselişte olduğunu söylemek mümkün. Ancak şimdi durumlar tam tersini gösteriyor.

Şirketin Eylül 2021’de piyasa değeri, 1 trilyon dolardan fazla bir zirveye sahipti. Ayrıca reklamverenler, milyarlarca kullanıcıya ulaşmak için Facebook ve Instagram’a akın ediyordu. Bu da kârı artırıyordu. Genel olarak bakıldığında teknoloji endüstrisinin bu yıl büyük bir darbeyle karşı karşıya kaldığını söylemek mümkün. Ancak Meta’nın hisse senedi düşüşü, bir öncekine kıyasla yüzde 67 oranında düşüş gösterdi.

Perşembe günü gelen bilgilere göre Meta’nın Eylül 2021’de 1 trilyon dolardan fazla olan piyasa değeri 268 milyar dolara düştü. Bu düşüşün genel nedeni ise metaverse’ün yanı sıra temel Facebook işi, ekonominin yavaşlamasıyla birlikte reklamverenlerin de harcamaları azaltmasını beraberinde getirdi.

Analist Dan Ives bir raporunda düşüşle ilgili açıklama yaptı. “Meta’nın dün geceki sonuçları, Zuckerberg ve Co.’nun metaverse üzerinde riskli ve kafa tırmalama bahsi yaptıkları için yaygın dijital reklamcılık doldurumlarına hitap eden mutlak bir tren enkazıydı.”

Peki, siz Meta’nın düşüşü hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce Meta, piyasa değerini yükseltebilecek mi? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir