İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İsviçre’de Bir İlk: 4500 Koltuklu Dünyanın En Uzun Yolcu Trenini Görünce Hayallere Dalacaksınız

İsviçre demiryollarının kuruluşunun 175. yıl dönümü sebebiyle yapılan kutlamalarda oldukça dikkat çekici bir olaya imza atıldı. Kutlamalar çerçevesinde hayata geçirilen dünyanın en uzun yolcu treni hizmete girdi. Yaklaşık 2 kilometrelik uzunluğa sahip tren yoğun ilgi gördü. 

Buyurun detaylara…

Doğa güzellikleriyle tüm dünyanın dikkatini çeke İsviçre’de demiryollarının kuruluşunun 175. yıl dönümü kutlandı.

Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği kutlamalar kapsamında ”dünyanın en uzun yolcu treni” hizmete girdi. Rhaetian Demiryolu tarafından yapılan seferdeki trenin uzunluğu yaklaşık 2 kilometre (1950 metre) olarak ölçüldü.

Dünyanın en güzel rotalarından biri olarak kabul edilen güzergahta, Alp manzarası eşliğinde birçok şirin dağ kasabası, 48’den fazla köprü ve 22 tünelden geçilecek.

25 vagonu bulunan yolcu treninde toplam 4 bin 550 yolcu kapasitesi bulunuyor. Euronews’te yer alan habere göre; 7 makinist ve 21 teknisyen arasında iletişim kurulabilmesi için neredeyse 2 kilometre uzunluğundaki trene ek iletişim hattı çekildi.

Rhaetian Tren Yolları Tepe Yöneticisi Dr. Renato Fasciati,  ‘Trenle yolculuk yapan yolcularımızın yüzde 30’unu kaybettik ve UNESCO’nun Dünya Mirası olan güzel rotamızın farkındalığını artırmak için bir etkinlik arayışına girdik’ ifadelerini kullandı.

Yolculuk tamamlandıktan sonra vagonların ayrılıp normal trenler olarak kullanılacağı açıklandı.

Peki siz Albula – Bernina güzergahında seyahat eden trende olmak ister miydiniz? Buyurun yorumlara…

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir